Trenérsko-metodická komise ČBaS přináší třetí ze čtyř plánovaných dílů
informačních newsletterů za uplynulé období srpen až listopad  

Úvodní slovo

Vážení hráči, trenéři a příznivci českého badmintonu,
přejeme Vám především pevné zdraví, poklidný vstup do adventního času – a nabízíme Vám přehled informací o změně systému talentované mládeže, vzdělávání trenérů nebo akcích a projektech TMK.

JUDr. Josef Rubáš, předseda Trenérsko-metodické komise

Současné složení TMK

JUDr. Rubáš Josef

Předseda komise
(s hlasem rozhodujícím)

rubas@czechbadminton.cz

Koukal Petr

Předseda ČBaS 
(s hlasem rozhodujícím)

koukal@czechbadminton.cz

Mgr. Osičková Markéta

Předsedkyně Lektorské rady
(s hlasem rozhodujícím)

registrace@czechbadminton.cz

Moravcová Petra

Administrativa

tmk@czechbadminton.cz

Mgr. Hejdrychová Kateřina

Komunikace

tmk@czechbadminton.cz

DŮLEŽITÉ:

V průběhu ledna vznikne Trenérská rada. Trenérskou radu budou tvořit trenéři a trenérky ze všech tří stupňů přípravy talentované mládeže a její vedoucí bude začleněn do vedení TMK.

Systém přípravy talentované mládeže

Český badminton dělá velký krok ve změně svého směřování. V průběhu období srpen - říjen 2020 totiž došlo k završení dvouleté práce na nové podobě systému přípravy talentované mládeže. Od října byl potom spuštěn zkušební provoz nového systému.

Systém se opírá o desetibodovou vizi Trenérsko-metodické komise, která byla společně s Rámcovými body změny systému přípravy talentované mládeže schválena na Výkonném výboru dne 28. 7. 2020.

Oba dokumenty si můžete přečíst na níže uvedeném odkazu.

Příloha k zápisu VV č.1/2020

Základní podmínkou bylo vytvoření takového systému, který posune české hráče a hráčky směrem k potřebnému úspěchu v podobě zisku medaile z mezinárodních šampionátů.

Nový systém přípravy je komplexním, systematickým a dlouhodobým útvarem, který je členěn do tří stupňů:

  • Sportovní střediska (SpS)

  • Sportovní centra mládeže (SCM)

  • Vrcholové sportovní centrum mládeže (VSCM)/ Národní centrum (NC)

Sportovní střediska - SpS

Sportovní střediska jsou po oddílové/klubové přípravě základním stupněm v koncepci systémové přípravy mládeže. 

V současnosti došlo k udělení statutu SpS celkem 16 žadatelům. Kompletní dokumentaci a informace k SpS naleznete v rozcestníku na hlavní stránce webu ČBaS.

Změna systému přípravy talentované mládeže: nově vzniklo 16 sportovních středisek

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

2. kolo žádostí o Sportovní střediska pro rok 2021 (s prodloužením na rok 2022) bude spuštěno ještě v průběhu prosince

Sportovní centra
mládeže 

Vrcholové sportovní centrum mládeže a Národní centrum 

Sportovní centra mládeže navazují na základní stupeň SpS. Na základě sdělených informací byla k další spolupráci vybrána čtyři města – Brno, Hradec Králové, Praha a Ostrava; nabídky byly dále podány z Českého Krumlova a Benátek nad Jizerou.

Vzhledem k aktuální nelehké situaci, která je omezena pandemickými opatřeními, musíme být v plánech střídmější. Nyní jsou však centra intenzivně připravována, s jejich zkušebním provozem počítáme v první polovině roku 2021.

V nejvyšším stupni přípravy sportovci přechází do vrcholového centra mládeže/národní centra (VSCM/NC), odkud je to jen krok k profesionálnímu sportu.

V současnosti došlo k podepsání smlouvy o navázání spolupráce s městem Plzeň, jakož došlo k zajištění potřebného zázemí alespoň ke zkušebnímu provozu

Sportovní centra mládeže začnou růst v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě

Vzdělávání a školení

S novým systémem přípravy talentované mládeže je zdůrazňován požadavek na kvalitní vzdělání trenérů, neboť trenéři zásadně určují kvalitu sportovců. Český badmintonový svaz proto nabízí možnosti ke zvýšení trenérské kvalifikace. V článku níže naleznete přehled možností, jak ve svém trenérském vzdělání dále pokračovat 

Vzdělaní trenéři, nutná podmínka pro kvalitní přípravu mládeže

Proběhlá školení

Školení trenérů III. třídy a Coach Level One - Praha
(29.8. - 27.9. 2020)

Na školení v podobě dvou víkendů se přihlásilo 14 trenérů. Vedení zajistila Markéta Osičková, Pavel Florián a Václav Bláha.

Školení trenérů IV. třídy - České Budějovice (19.- 20.9. 2020)

Celkem 16 účastníků ke své první trenérské licenci dovedl školitel Michal Turoň.

Školení trenérů IV. třídy - Praha a Liberec (31.10. 2020)

Vzhledem k současným vládním omezením se 21 začínajících trenérů potkalo alespoň v on-line prostoru pod taktovkou Pavla Floriána. Praktická část školení byla prozatím přesunuta na později.

Začni s badmintonem - Praha
(7.11. 2020)

Školení, které je určené primárně pro učitele, vedoucí kroužků a zajíčající trenéry, absolvovalo 9 účastníků pod vedením Petra Smočka.

Školení trenérů III. třídy a Coach Level One - Olomouc a Brno (7.11. 2020)

S ohledem na současná pandemická opatření se podařilo navázat spolupráci s BWF na pilotním projektu online formy vzdělávání. Společně tak 35 trenérů a trenérek absolvovalo teoretickou část kurzu, kterou vedli Eliška Maixnerová a Jiří Kudrna. Praktická část byla posunuta na pozdější termín.

Nadcházející školení

V současné situaci s ohledem na vládní restrikce jsou plánovaná školení upravována do on-line formátu či přesouvána na pozdější období.

Metodické podklady

Kompletní metodiku Světové badmintonové federace (BWF) si můžete přečíst také v češtině. Knižní výtisky jsou k dostání ZDARMA na sekretaritáu ČBaS. Trenéři všech tříd mohou obrdžet Trenérskou příručku - Úroveň 1. Pro trenéry s certifikátem Coach Level One nebo s II. a vyšší třídou je k dostání také Trenérská příručka - Úroveň 2.

Pokud máte o výtisky zájem, kontaktuje Mgr. Markétu Osičkovou na:
registrace@czechbadminton.cz

Jejich PDF verzi v češtině si můžete stáhnout po kliknutí na obrázky níže.

Metodický portál pro badmintonové trenéry i hráče

Akce a projekty TMK

Mistrovství Evropy juniorů - Finsko
(29.10. - 7.11. 2020)

Českému reprezentačnímu týmu juniorů se v původní sestavě podařilo odcestovat na mistrovství Evropy juniorů do finského Lahti. V soutěži družstev český tým obsadil 3. místo ve skupině, a to po výhře nad Portugalskem (4:1) a dvou prohrách se Švédskem a Ruskem (1:4 a 2:3).

V soutěži jednotlivců se nejdále probily dva české páry ve čtyřhře dívek. Kateřina Mikelová se Soňou Hořínkovou a Lucie Krpatová s Kateřinou Zuzákovou obsadily shodně 5.- 8. místo.

Oliver Czech U17 International - Český Krumlov
(1. - 3.10. 2020)  

Týmu organizátorů v klubu SKB Český Krumlov se podařilo uspořádat jediný turnaj okruhu BEC, který se u nás tento rok odehraje. 

Klára Šilhavá se stala nejúspěšnější hráčkou turnaje. Spolu s Adamem Šulcem vyhrála smíšenou čtyřhru a s Martinou Ševčíkovou i čtyřhru dívčí. Vítězkou dvouhry dívek je Lucie Krulová, jež lépe zvládla finále proti Petře Maixnerové.

Odkaz na článek

Rosteme společně - 2. pololetí a pokračování projektu

Iniciativa mladých trenérů rozšířila svoje řady  a pokračuje i v 2. pololetí. Vzhledem k vládním opatřením připravily Eliška Maixnerová a Kateřina Hejdrychová náhradní formát jednotlivých workshopů. První workshop proběhl on-line formou dne 23.10. 2020 za účasti 15 trenérů, předsedy TMK Josefa Rubáše i předsedy ČBaS Petra Koukala. 

Další termíny workshopů jsou zatím naplánované v původním praktickém formátu "naživo". Připravena je i záložní varianta opět v podobě on-line přednášek.

Badminton na festivalu "nekonaných festivalů" Praha Září
(12. - 13.9. 2020)

TMK ve spolupráci s Marketingovou komisí využily pozvání od Českého olympijského výboru a možnost ukázat náš sport širokému publiku a v rámci festivalu Praha Září přivítal na improvizovaných venkovních kurtech parku Stromovka téměř dvě stovky zájemců.

Lucie Sladká  a Kateřina Hejdrychová zastupující ČBaS si pro ně připravily možnost zahrát si na improvizovaném hřišti i v přilehlých prostorech Stromovky či zúčastnit se některé z dovednostních disciplín, v nichž mohly zejména děti soutěžit o ceny.

Odkaz na článek

Najdete nás také na Facebooku, Instagramu i Youtube

facebook
instagram
youtube

Trenérsko-metodická komise ČBaS

www.czechbadminton.cz

Tento Newsletter je zasílán na základě evidence čelenů Českého badmintonového svazu

Nechcete již nadále odebírat tyto e-maily?
To nás mrzí. Odhlásit se můžete zde